+48 604 455 655 biuro@c-tronic.pl

KALIBRACJA RADARÓW ORAZ KAMER

Udogodnienia w codziennej jeździe

CZYM JEST ADAS?

Skrót ADAS pochodzi od angielskich słów “Advanced driver assistance systems” i tłumacząc bezpośrednio oznacza “zaawansowane systemy wspomagające kierowcę”. Nikogo już nie dziwią funkcje automatycznego hamowania, rozpoznawania kolizji, aktywnego tempomatu, asystenta pasa ruchu, monitorowania martwego pola i wielu innych.

ADAS opierają się na danych wejściowych z różnych czujników i kamer, które umożliwiają systemom orientować się w tym, co się dzieje wokół pojazdu. Niektóre systemy używają informacji z jednego typu czujnika, pozostałe łączą dane z wielu czujników aby uzyskać dokładniejszy „widok” sytuacji. Większość czujników jest bardzo dokładnie ukierunkowana i zamontowana – wymaga bezwzględnej kalibracji w przypadku jakichkolwiek naruszeń. Czujnik w niewłaściwym miejscu, przesunięty nawet o kilka dzisiątych milimetra, może spowodować problemy z prowadzeniem pojazdu a nawet wypadek. Co może spowodować naruszenie czujników? Nawet niewielka stłuczka parkingowa.

Grafika systemu wspomagania kierowcy - ADAS

Dlaczego kalibracja radarów oraz kamer jest tak ważna?

 

Kamery montowane są najczęściej na szybie czołowej, ale również w zderzaku przednim, tylnym, jak i lusterkach bocznych. Radary występują w przednim zderzaku, a czujniki ultradźwiękowe, które sterują systemami wspomagającymi parkowanie znajdziemy rozloowane dookoła pojazdu. Nie mamy wątpliwości co do przydatności tych systemów. Wpływają one na nasz komfort, oraz bezpieczeństwo co jest dla każdego kierowcy najważniejsze. Dlatego ważnym jest, aby działały one prawidłowo!

Wyobraźmy sobie teraz kolizję z udziałem takiego pojazdu, gdzie uszkodzeniu uległ przedni zderzak, albo dochodzi do pęknięcia szyby czołowej (wystarczy nawet uderzenie kamienia). Wymieniając te elementy, należy zdemontować dany czujnik tj. kamerę, lub radar, tracąc w ten sposób dane kalibracyjne. Sterownik po rozpoznaniu, że czujnik został rozłączony niezwłocznie wyrzucza błąd DTC, który niezawsze da się skasować. Montując ponownie przykładowo kamerę w nowej szybie czołowej, należy zadbać i jej odpowiednie usytuowanie, ponieważ sterownik musi znać dokładną pozycję kamery względem nadwozia pojazdu. Warto mieć tutaj świadomość o jak dużej precyzji mówimy. Odchylenie kamery o zaledwie 0,5stopnia powoduje błędną interpretację obrazu o około 1metr na długości 100 metrów. Jakich konsekwencji możemy się spodziewać?

Nieprawidłowo działający system inteligentnego oświetlenia/ NightVision (możliwość oślepiania kierowców, gdyż sterownik błędnie interpretuje pozycję innych pojazdów), system utrzymania pasa ruchu działa nieprawidłowo, ponieważ sterownik nie jest w stanie nadać poprawny tor jazdy (podobny objaw co w przypadku błędnego ustawienia geometrii), pojazd informuje kierowcę o błędzie. W przypadku radarów odchyłka kalibracyjna przy montażu nowego zderzaka może być znacznie większa, gdyż zazwyczaj radar mocowany jest śrubami z możliwością regulacji. W rezultacie błędnie działający system aktywnego tempomatu z systemem zapobiegającym kolizji stanowi bezpośrednie zagrożenie. Przykład: Pojazdowi poruszającemu się po łuku drogi zajeżdza drogę inny pojazd. Pytanie o ile później sterownik będzie w stanie rozpoznać zajechanie drogi i rozpoczęcie awaryjnego hamowania, jeżeli oś radaru nie pokrywa się z osią pojazdu?

Dlatego w przypadku jakiejkolwiek ingerencji w systemy ADAS konieczna jest ich kalibracja!

Process kalibracji radarów oraz kamer przez C-Tronic

C-tronic specjalizuje się w kalibracji zaawansowanych systemów wspierających kierowcę takich jak:

 

 • Aktywny tempomat
 • Asystent pasa ruchu i utrzymywanie pasa ruchu
 • Rozpoznawania znaków
 • Ochrona pieszych
 • Hamowanie awaryjne przed przeszkodą
 • Systemy poprawiające widoczność w ograniczonym oświetleniu
 • Martwe pole
 • Systemy kamer cofania lub kamer 360 º
 • Ochrona przed kolizją z tyłu
 • Czujniki parkowania

Dlaczego my?

 

Korzystamy z profesjonalnego sprzętu do kalibracji systemów ADAS – AUTEL MAXISYS

AUTEL MAXISYS TO:

 • Najwyższa jakość wykonania
 • Wsparcie diagnostyczne ze szczegółowymi opisami procedur kalibracji
 • Bezkonkurencyjne pokrycie marek pojazdów
 • Kalibracja ADAS + pełna diagnostyka pojazdu
 • Laserowe pozycjonowanie wzorników pomiarowych
 • Kalibracja wszystkich pasywnych i aktywnych systemów komfortu i bezpieczeństwa

Zobacz jak wygląda kalibracja pojazdu

KONTAKT

Masz do nas pytanie? Zostaw mail lub telefon, a skontaktujemy się z tobą

C-tronic

Chiptuning Wrocław

ul. Wrocławska 78
55-010 Żerniki Wrocławskie

kom.  604 455 655602 318 411
tel/fax: 71 390 25 30
mail: biuro@c-tronic.pl

Godziny pracy:

pn - pt: 7:00 - 17:00
sb - nd: nieczynne

_

 

NIP: 751-151-75-93

Dane do przelewu:

ING
32 1050 1575 1000 0092 7117 2257

IBAN
PL 32 1050 1575 1000 0092 7117 2257

Kod BIC/SWIFT
INGBPLPW

1 + 15 =